Coś na PREZENT
Specjalnie przygotowane zestawy dla bliskich i znajomych. Zostały tak dobrane aby były trudno dostępne w zwykłym sklepie przez co są dość oryginalne. Jeśli masz swój własny pomysł na zestaw ale go tutaj nie zamieściliśmy skontaktuj się z nam.

sobota, 21 stycznia 2012

Herbata Zdrowotna

Herbata zdrowotna

Azjatyckie kultury, którym udało się zetknąć z herbatą, nierzadko określały nowy napój mianem eliksiru młodości i długowieczności. Czy napar stworzony na bazie krzewu herbacianego i ziołowych lub owocowych dodatków zasłużenie otrzymał taki tytuł?

Dzisiejsza nauka udowadnia że tak!

Okazuje się bowiem, że ludzie żyjący osiemdziesiąt czy nawet dziewięćdziesiąt lat (a takich przed tysiącami lat było przecież bardzo niewielu!), nie posiadający jednocześnie dostępu do nowoczesnej medycyny wspomagali się często wyłącznie herbacianym naparem.

Jak herbata wpływa na zdrowie?
Herbata przeciwdziała rozwojowi wielu chronicznych chorób. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że jej regularne spożywanie utrzymuje stały poziom aminokwasów i witamin, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w podeszłym wieku. Nie powinno to jednak dziwić. Herbaciany napar bogaty jest w minerały i składniki o które trudno w innych codziennych produktach spożywczych a więc: miedź, żelazo, cynk czy fluor. Współdziałanie taniny i kofeiny zapobiega podwyższaniu się poziomu cholesterolu, a w rezultacie pomaga zapobiegać chorobom serca i naczyń krwionośnych. O działaniu przeciwnowotworowym nie trzeba już wspominać – pisałem o tym przecież wielokrotnie. Tak wygląda wpływ herbaty na ludzki organizm z perspektywy jej składu chemicznego. Jak to wygląda jednak w praktyce?

Nauka potwierdza
Chińskie specjalistyczne czasopismo naukowe „Biuletyn Higieny” opublikowało przed laty wyniki testów prowadzonych przez specjalistów z Lotniczego Instytutu Medycy Wojskowej. Badań prowadzono na grupie zwierząt laboratoryjnych, którym podawano przez dłuższy czas różne gatunki herbat dostępnych na chińskim rynku – a więc takie, z którymi chiński konsument stykał się na co dzień, nie rzadko przez całe lata. Celem testów było ustalenie wpływu spożywania poszczególnych gatunków herbat na długość życia. Rezultaty zaskoczyły naukowców. Okazało się, że każda z odmian, której użyto do prowadzenia badań nie tylko o połowę zmniejszała śmiertelność zwierząt i wydłużała średnią ich życia, ale także wyraźnie zwiększała poziom aktywności fizycznej starszych osobników. Najwyższe rezultaty zaobserwowano przy stosowaniu herbaty czerwonej.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy japońscy. Stwierdzili oni m.in. że taniny zawarte w herbacianym suszu dużo lepiej i skuteczniej spowalniają starzenie się tkanek niż osławiona w tym względzie witamina E. By nie pozostawać gołosłownym przytoczę może także sposób w jaki naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni uzyskali taki rezultat badań. Otóż próbkę tkanek z wątroby białego szczura umieszczano w roztworze, a następnie do jednego litra takiego roztworu dodawano 5 miligramów taniny i taką samą ilość witaminy E. Badanie wykazało, że pod wpływem witaminy E proces utleniania tłuszczów zwolnił o 4%, zaś tanina spowalniała go aż o 74%!

Legendy
Naukowe obserwacje wpływu naparu herbacianego na ludzki organizm prowadzone są jednak od niedawna. Chińskie podania sprzed tysiąca lat także podkreślają wydłużające życie właściwości herbaty. Mawia się, że w czasach cesarza Tang Xuanzong z dynastii Tan (rządzącej między VII a IX w. n.e.) ze wschodniej stolicy Luoyang przybył do imperatora mnich. Niczego dziwnego nie było by w tym człowieku, gdyby nie jego wiek. Krzepki i tryskający życiem zakonnik miał 130 lat. Cesarz zdumiał się widząc energicznego starca i spytał:

„Cóż to za cudowne lekarstwo pozwala Ci tak długo radować się życiem?”

Mnich spojrzał na zaciekawioną twarz imperatora i ze śmiechem odparł:

„Panie mój! Urodzonym był w biednej rodzinie i nigdy w życiu nie piłem żadnego lekarstwa. Po prostu, bardzo lubię herbatę!”

Xuanzong uhonorował zakonnika umieszczając go w Monastyrze Długowieczności. Sam zaś zaczął pić herbatę z nadzieją wydłużenia swego życia.

Widać więc, że regularne spożywanie – lecz nie nadużywanie! – herbaty niewątpliwie spowalnia proces starzenia i odsuwa od nas sam moment nadejścia starości. Kolejną filiżankę możemy więc śmiało wychylić za długie życie…


Kamil Całus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz